Εγκύκλιος: Ηλεκτρονικε?ς αιτη?σεις εγγραφω?ν-ανανεω?σεων εγγραφω?ν-μετεγγραφω?ν περιο?δου Σεπτεμβρι?ου 2020

Οι μαθητε?ς/τριες που επιθυμου?ν αλλαγη? ομα?δας προσανατολισμου? στα ΓΕ.Λ. θα πρε?πει να απευθυνθου?ν στο σχολει?ο φοι?τηση?ς τους και να υποβα?λουν σχετικη? υπευ?θυνη δη?λωση με?χρι την ε?ναρξη των μαθημα?των

Ειδικότερα, σύμφωνα με την εγκύκλιο η ηλεκτρονικη? πλατφο?ρμα e-εγγραφε?ς θα ει?ναι σε λειτουργι?α απο? την Πε?μπτη 27 Αυγου?στου 2020 και ω?ρα 09.00 ε?ως την Τετα?ρτη 2 Σεπτεμβρι?ου 2020 και ω?ρα 23.59, προκειμε?νου να υποβληθου?ν κατ? εξαι?ρεση ηλεκτρονικε?ς αιτη?σεις εγγραφη?ς, ανανε?ωσης εγγραφη?ς και μετεγγραφη?ς για ΓΕ.Λ. η? ΕΠΑ.Λ. απο? τους γονει?ς-κηδεμο?νες των ανη?λικων μαθητω?ν/τριω?ν η? τους/τις ι?διους/ι?διες εφο?σον ει?ναι ενη?λικοι/ες.

Κατ' εξαι?ρεση πραγματοποιου?νται εγγραφε?ς τον Σεπτε?μβριο και με?χρι την ε?ναρξη των μαθημα?των σε λειτουργου?ντα τμη?ματα: α) για τους/τις μαθητε?ς/τριες που παραπε?μφθηκαν στην εξεταστικη? περι?οδο του Σεπτεμβρι?ου, ο?που αυτη? προβλε?πεται, β) για τους/τις απο?φοιτους Γενικου? Λυκει?ου η? Επαγγελματικου? Λυκει?ου οι οποι?οι/ες επιθυμου?ν την εγγραφη? τους σε Επαγγελματικο? Λυ?κειο για την απο?κτηση πτυχι?ου ειδικο?τητας και οι οποι?οι/ες συμμετει?χαν στις Πανελλαδικε?ς Εξετα?σεις του προηγου?μενου σχολικου? ε?τους και γ) για τους/τις μαθητε?ς/τριες που αδυνατου?σαν να εγγραφου?ν για λο?γους ανωτε?ρας βι?ας (π.χ. για λο?γους υγει?ας, σοβαρου?ς οικογενειακου?ς λο?γους κ.λπ.)».

ΠΑΤΗΣΤΕ ΕΔΩ ΓΙΑ ΝΑ ΑΝΟΙΞΕΤΕ ΤΗΝ ΕΓΚΥΚΛΙΟ