Στατιστικά Ιστοσελίδας

Χρήστες 0
Επισκέπτες 13

Η Ιστορία του Σχολείου μας

Η Ιστορία του Σχολείου ξεκινά το 1985 μετά το διαχωρισμό του Ενιαίου Λυκείου Αγίας Βαρβάρας σε 1ο και 2ο Λύκειο ενώ το 2004 μετακόμισε στο καινούριο κτήριο που λειτουργεί μέχρι και σήμερα.Όλα αυτά τα χρόνια το σχολείο συμμετείχε σε πάρα πολλά προγράμματα αλλά και εκδηλώσεις (περιβαλλοντικά ? πολιτιστικά ? αγωγής υγείας ? αθλητισμού) για τις οποίες συμμετοχές αρκετές φορές γνώρισε διακρίσεις και βραβεύσεις. Η σημαντικότερη διάκριση ήρθε κατά το σχολικό έτος 1997-1998 όταν η ομάδα πετοσφαίρισης των Αγοριών κατέκτησε το Πανελλήνιο Σχολικό Πρωτάθλημα και στη συνέχεια εκπροσώπησε τη χώρα μας, την Ελλάδα στο Παγκόσμιο Σχολικό Πρωτάθλημα κατακτώντας την 1η θέση! Αυτό το γεγονός αποτυπώθηκε στη συλλογική μνήμη της πόλης μας με την ονομασία του Κλειστού Γυμναστηρίου ως «Νίκης 2ου Λυκείου».Κατά το σχολικό έτος 1995-1996 σε περιβαλλοντικό πρόγραμμα με θέμα «Οίνος Ευφραίνει Καρδία» κατέλαβε τη δεύτερη θέση κατά την παρουσίαση των προγραμμάτων όπως και το σχολικό έτος 1998-1999 σε μαθητικό διαγωνισμό θεάτρου κατέλαβε την 3η θέση με το θεατρικό έργο «Βίβα Ασπασία».Το σχολικό έτος 2006-2007 συμμετείχε στο πρόγραμμα «Καλλιρρόη» του Αριστοτέλειου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης με θέμα: «Προωθώντας την Ισότητα των Φύλων κατά τη μετάβαση από την Εκπαίδευση στην Αγορά Εργασίας». Να αναφερθεί επίσης, η επί δυο φορές συμμετοχή στο πρόγραμμα Pisa, όπως και η διάκριση μαθητών του σε διαγωνισμούς Αστρονομίας και Φυσικών Επιστημών, αλλά και η βράβευσή του από το τμήμα Ευρωπαϊκών Προγραμμάτων για τη συμμετοχή του του σε προγράμματα euroscola στο Στρασβούργο της Γαλλίας.Κατά τα τελευταία χρόνια σταθερή μέριμνα αποτελεί το άνοιγμα του σχολείου στην κοινωνία με τη συχνή έξοδο των μαθητών από το σχολικό χώρο, με την οργάνωση και παρακολούθηση εκπαιδευτικών επισκέψεων σε Μουσεία και Χώρους Ιστορικού και Επιστημονικού Ενδιαφέροντος, την παρακολούθηση θεατρικών παραστάσεων, κινηματογραφικών προβολών, παραστάσεων του Μεγάρου Μουσικής, του Ευγενίδιου Ιδρύματος κλπ, οι οποίες δίνουν την ευκαιρία στους μαθητές να εμπλουτίσουν το γνωστικό τους ρεπερτόριο, να κοινωνικοποιηθούν, να βελτιώσουν συμπεριφορές, να έρθουν εμπρός σε μια άλλη αισθητική, να αναπτύξουν πνεύμα ομαδικότητας.Σταθερό επίσης ενδιαφέρον είναι η συνεργασία με την Τοπική Κοινότητα με την καλλιέργεια του εθελοντισμού και την ανάπτυξη καιυποστήριξη των καλών πρακτικών που αναπτύσσονται στην περιοχή. Έτσι για παράδειγμα επί τρία χρόνια το σχολείο συλλέγει τρόφιμα και προσφέρει εθελοντική εργασία ετοιμάζοντας το γεύμα στην εκκλησία της περιοχής μας της Αγίας Ελεούσα, όπου σιτίζονται συνάνθρωποί μας που έχουν ανάγκη ενώ δηλώνει την παρουσία του σε όλες τις καινοτόμες πρωτοβουλίες που αναλαμβάνονται στην πόλη μας.Παράλληλα το σχολείο μας, συνεργάζεται με το Πανεπιστήμιο Αθηνών σε πρόγραμμα εκπαίδευσης των μαθητών Roma σε σχολεία δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης το οποίο υλοποιείται με συγχρηματοδότηση από την ΕΕ και το Ελληνικό Δημόσιο από το κέντρο Διαπολιτισμικής Αγωγής του Εθνικού Καποδιστριακού Πανεπιστημίου δίνοντας την ευκαιρία σε όλους τους μαθητές μας ανεξάρτητα από την καταγωγή, σε προγράμματα ενισχυτικής διδασκαλίας, ψυχικής υποστήριξης.Ακολουθώντας την παράδοση των προηγούμενων χρόνων και παρά τις πολλές δυσχέρειες της παρούσας εποχής το σχολείο εξακολουθεί να εκπονεί προγράμματα και να αξιοποιεί και να αναπτύσσει συνεργασίες με φορείς στο πλαίσιο αυτών των προγραμμάτων όπως με τον Οργανισμό της Διεθνούς Αμνηστίας, τον συμβουλευτικό σταθμό «Άρρηξις», το ΚΕΔΔΥ της περιοχής μας. Αξίζει να αναφερθεί η πρωτοβουλία της ομάδας των μαθητών ενός από τα προγράμματα Αγωγής Υγείας η οποία συνέγραψε, σκηνοθέτησε και παρουσίασε θεατρική παράσταση με τίτλο «Άκρως σχολικό» και μήνυμα τον αγώνα ενάντια στην εκδήλωση ρατσιστικών συμπεριφορών. Η ίδια παράσταση παρουσιάστηκε εκτός του χώρου του σχολείου και στο φεστιβάλ της Ένωσης Γονέων και Κηδεμόνων του Δήμου Αγίας Βαρβάρας.Επί δύο συνεχή χρόνια το σχολείο υλοποίησε πρόγραμμα ανταλλαγής μαθητών, συνεργαζόμενο με το IES BOUTARQUE σχολείο ΔΕ της Μαδρίτης. Μαθητές της Β? και Γ? Λυκείου με τη συνοδεία καθηγητών επισκέφθηκαν την Ισπανία όπου και φιλοξενήθηκαν από τους Ισπανούς μαθητές και τους καθηγητές τους και τους οποίους στη συνέχεια φιλοξένησαν και ξενάγησαν και στην Αθήνα αποκομίζοντας τις καλύτερες εντυπώσεις.Κατά το σχολικό έτος 2013- 2014 το σχολείο υλοποίησε πρόγραμμα σίτισης το οποίο χρηματοδοτήθηκε από το ίδρυμα Νιάρχου σε συνεργασία με το ίδρυμα «Πρόληψις». Με αυτό το πρόγραμμα οι μαθητές καθημερινά λάμβαναν ένα μικρό γεύμα ενώ συγχρόνως ενημερώνονταν για τους κανόνες υγιεινής διατροφής.Να σημειωθεί ότι το σχολείο δίνει ιδιαίτερη βαρύτητα στη στενή συνεργασία με το Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων οι οποίοι στηρίζουν σθεναρά τις δραστηριότητες και πρωτοβουλίες του σχολείου, βρίσκονται κοντά του σε καθημερινή βάση και προσφέρουν απλόχερα τη βοήθειά τους. Συνεργάζεται επίσης με την Ένωση Γονέων της περιοχής μας στην οποία Ένωση σε συνεργασία με τον Δήμο παραχώρησε χώρο εντός του σχολικού κτηρίου για να στεγαστούν τα γραφεία του Συλλόγου.