Αστρομετρία στο 2o Λύκειο

Την Τετάρτη 3/4 το σχολείο μας φιλοξένησε το εκπαιδευτικό πρόγραμμα του Εθνικού Αστεροσκοπείου Αθηνών «ΑΣΤΡΟΜΕΤΡΙΑ» το οποίο εφαρμόζεται για πρώτη φορά φέτος με σκοπό την εξοικείωση των μαθητών με το αντικείμενο της Αστροφυσικής .

Πιο συγκεκριμένα οι ερευνητές κ.κ. Χιωτέλλης Αλέξανδρος και Δακανέλης Γιάννης παρουσίασαν την ενότητα «Η γέννηση, η ζωή και ο θάνατος των άστρων» με τρόπο διαδραστικό στο αμφιθέατρο του σχολείου. Η πολύ ζωντανή και ενδιαφέρουσα παρουσίαση τροφοδότησε ένα ζωηρό διάλογο με τους μαθητές που έθεσαν πολλά και ουσιαστικά ερωτήματα και αναπτύχθηκε πλούσιος προβληματισμός. Στη συνέχεια στην αυλή του σχολείου έγινε κατασκευή και εκτόξευση υδροπυραύλου και παρατήρηση του ήλιου με ειδικό τηλεσκόπιο. Στις δράσεις αυτές οι μαθητές συμμετείχαν με έκδηλο ενδιαφέρον και ενθουσιασμό.