Εκπαιδευτικά Προγράμματα

Εκπαιδευτική επίσκεψη

Την Πέμπτη 22/2 τα τμήματα Α1 και Α2 του σχολείου πραγματοποίησαν διδακτική επίσκεψη στον Σύλλογο Ποντίων Αγίας Βαρβάρας Ο ΦΑΡΟΣ όπου παρακολούθησαν την έκθεση Ιστορίας, Λαογραφίας και Ζωγραφικής με τίτλο ΜΝΗΜΕΣ ΠΟΝΤΟΥ.

Η πρόεδρος του Συλλόγου κα Σαββίδου Σοφία παρουσίασε την έκθεση στους μαθητές μας η οποία περιείχε οπτικοακουστικό υλικό και κειμήλια (σκεύη, έπιπλα, στολές)από τη ζωή σε διάφορες περιοχές του Πόντου (Τραπεζούντα, Σάντα, Αργυρούπολη κ.α) ενώ έγινε και εκτενής αναφορά στη Γενοκτονία των Ποντίων.

Οι μαθητές παρακολούθησαν με έκδηλο ενδιαφέρον την έκθεση και συμμετείχαν με πολλές ερωτήσεις για τα εκθέματα και τις ιστορικές αναφορές.

Η πρόεδρος και τα μέλη του Συλλόγου πρόσφεραν κεράσματα και μας δέχτηκαν με θερμό τρόπο σε όλη τη διάρκεια της επίσκεψης και τους ευχαριστούμε πολύ για την φιλοξενία

Διάκριση μαθητών σε διαγωνισμό

Με πολλή έμπνευση και ενθουσιασμό ομάδες μαθητών του Α2 τμήματος συμμετείχαν στον φετινό διαγωνισμό του Σωματείου Νεανικής Επιχειρηματικότητας (Junior Achievement) και διακρίθηκαν για τις πρωτότυπες ιδέες τους είτε στον χώρο της επιχειρηματικότητας είτε της εταιρικής κοινωνικής ευθύνης.

Άξιοι συμπαραστάτες τους οι εκπαιδευτικοί κα Ζάχου Χριστίνα και Μπακοδήμος Νικόλαος.
Μία από τις ομάδες έφτασε στην τελική φάση των 10 καλύτερων ομάδων πανελλαδικά παρουσιάζοντας με εξαιρετικό τρόπο την ιδέα  We solve it αποσπώντας κολακευτικά σχόλια από την κριτική επιτροπή.

Συγχαίρουμε θερμά όλους τους συντελεστές της προσπάθειας και κυρίως τους μαθητές μας που εν μέσω πανδημίας ανταποκρίθηκαν με επιμονή,δημιουργικότητα και ευφάνταστο τρόπο και έδειξαν τις δυνατότητές τους σε έναν απαιτητικό διαγωνισμό.

Εκ μέρους του Συλλόγου Διδασκόντων

Ο Δ/ντής

ΑΦΙΣΑ

ΔΡΑΣΕΙΣ ΤΗΣ ΟΜΑΔΑΣ ΓΙΑ ΤΗ ΒΟΥΛΗ ΤΩΝ ΕΦΗΒΩΝ

Την Παρασκευή 22/2/2019 στις 10.00 π.μ. ομάδα μαθητριών του 2ου Λυκείου συνοδευόμενη από τον Δ/ντή του σχολείου κο Βυθούλκα Διονύσιο συναντήθηκε με τον εφημέριο του Ι.Ναού Παναγίας Ελεούσας π.Βασίλειο.Οι μαθήτριες Μαυροπούλου Έλενα,Πατσονικολή Βαρβάρα,Παπαγεωργίου Κατερίνα και Σαλπέα Κων/να της Β τάξης που μετέχουν στην μία από τις δυο ομάδες της Βουλής των Εφήβων του σχολείου πήραν συνέντευξη από τον εφημέριο σχετικά με το φιλανθρωπικό έργο της ενορίας και το πώς αυτό θεραπεύει τις ανάγκες άπορων συμπολιτών του Δήμου μας.Ο π.Βασίλειος ήταν πολύ κατατοπιστικός και ουσιώδης και παρείχε σημαντικές πληροφορίες ενώ συζητήθηκε η δυνατότητα μόνιμης συνεργασίας σχολείου-ενορίας στη βάση του εθελοντισμού και της αλληλεγγύης.Θέλουμε να τον ευχαριστήσουμε θερμά για την εγκαρδιότητα με την οποία μας δέχθηκε και τον χρόνο που μας αφιέρωσε.

Στις 10.30 π.μ. η ομάδα των μαθητριών συναντήθηκε και πήρε συνέντευξη από τον Δήμαρχο κο Καπλάνη Γιώργο με θέμα την κοινωνική πολιτική του Δήμου αναφορικά με τις ευάλωτες κοινωνικές ομάδες(άποροι,άνεργοι,ΑμεΑ κ.α)και την προάσπιση των δικαιωμάτων τους.

Οι ερωτήσεις των μαθητριών και οι απαντήσεις του Δημάρχου τροφοδότησαν μια πολύ ουσιαστική και διαφωτιστική συζήτηση αλλά έδωσαν και τη λαβή για περαιτέρω διερεύνηση του τόσο σημαντικού ζητήματος.Τα παιδιά θα υποβάλλουν συγκεκριμένες προτάσεις προς τη Δημοτική Αρχή όταν ολοκληρώσουν την έρευνά τους.Ευχαριστούμε θερμά τον Δήμαρχο για τον χρόνο που μας διέθεσε και για τις πολλές και  σημαντικές πληροφορίες που μας παρείχε.

Είχε προηγηθεί επίσκεψη των μαθητριών στο Κέντρο Φιλίας και Αλληλεγγύης του Δήμου και διεξοδική ενημέρωσή τους από την κα Κοφινά Σταυρούλα για τον τρόπο οργάνωσης και λειτουργίας της δομής αλλά και για θέματα που αφορούν τους πληθυσμούς που ανήκουν στις ευάλωτες κοινωνικές ομάδες όχι μόνο του Δήμου μας αλλά και ευρύτερα.Για μια ακόμη φορά η συνεργασία μαζί της ήταν εξαιρετική και γόνιμη  και θέλουμε να την ευχαριστήσουμε μέσα από την καρδιά μας.Ο κύκλος των συνεντεύξεων θα ολοκληρωθεί με τον Αντιδήμαρχο για θέματα κοινωνικής πολιτικής κο Λεωτσάκο Ανδρέα.

Ο Δ/ντής