ΝΤΟΚΥΜΑΝΤΕΡ ΜΑΘΗΤΩΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΟΛΗ ΤΗΣ ΑΓΙΑΣ ΒΑΡΒΑΡΑΣ

Ομάδα μαθητών του σχολείου μας με την πολύτιμη βοήθεια της σκηνοθέτιδος και καθηγήτριας κινηματογράφου,κας Ευαγγελάκου Κατερίνας,και την εποπτεία εκπαιδευτικών που υλοποιούν πολιτιστικό πρόγραμμα με τίτλο "Ιχνηλατώντας τη μικρή μας πόλη;μια περιδιάβαση στην τοπική ιστορία της Αγίας Βαρβάρας" ξεκίνησε την παραγωγή ενός ντοκυμαντέρ με σκοπό την καταγραφή αξιομνημόνευτων κτιρίων,χώρων,δομών και προσώπων που σχετίζονται με το παρελθόν και το παρόν της πόλης.

Ως τώρα η ομάδα πήρε συνέντευξη από τον Δήμαρχο κ.Καπλάνη Γιώργο,από εκπροσώπους της ΑΤΤΙΚΟ ΜΕΤΡΟ και την ηθοποιό -σκηνοθέτιδα κα Στρογγυόγλου Μαρουσώ.

Ακολουθούν ο ιερατικός προϊστάμενος του Ιερού Προσκυνηματικού Ναού της Αγίας Βαρβάρας Αρχιμανδρίτης π.Δαμασκηνός,ο επί σειρά ετών νοσηλευτής του Νοσοκομείου Λοιμωδών κος Παπακωνσταντόπουλος Νίκος,ο τ.Δήμαρχος κος Μίχος Λάμπρος,ο Δ/ντής της Ανωτέρας Δραματικής Σχολής κος Παπαγιάννης Δημ., εκπρόσωποι της Ρομά κοινότητας,των τοπικών συλλόγων κ.α.

Ως μέλος της παιδαγωγικής ομάδας και ως Δ/ντής του σχολείου θέλω να ευχαριστήσω θερμά όλους τους προαναφερθέντες για την πρόθυμη ανταπόκρισή τους στο αίτημά μας.Καθώς είμαστε ακόμη στην αρχή ενός συναρπαστικού ταξιδιού στη μνήμη και στην ιστορία θα απευθυνθούμε και σε άλλους φορείς και ανθρώπους και ευελπιστούμε στην καλή συνεργασία τους.