Προηγούμενη βδομάδα 1980

Εκπαιδευτική επίσκεψη

Την Πέμπτη 22/2 τα τμήματα Α1 και Α2 του σχολείου πραγματοποίησαν διδακτική επίσκεψη στον Σύλλογο Ποντίων Αγίας Βαρβάρας Ο ΦΑΡΟΣ όπου παρακολούθησαν την έκθεση Ιστορίας, Λαογραφίας και Ζωγραφικής με τίτλο ΜΝΗΜΕΣ ΠΟΝΤΟΥ.

Η πρόεδρος του Συλλόγου κα Σαββίδου Σοφία παρουσίασε την έκθεση στους μαθητές μας η οποία περιείχε οπτικοακουστικό υλικό και κειμήλια (σκεύη, έπιπλα, στολές)από τη ζωή σε διάφορες περιοχές του Πόντου (Τραπεζούντα, Σάντα, Αργυρούπολη κ.α) ενώ έγινε και εκτενής αναφορά στη Γενοκτονία των Ποντίων.

Οι μαθητές παρακολούθησαν με έκδηλο ενδιαφέρον την έκθεση και συμμετείχαν με πολλές ερωτήσεις για τα εκθέματα και τις ιστορικές αναφορές.

Η πρόεδρος και τα μέλη του Συλλόγου πρόσφεραν κεράσματα και μας δέχτηκαν με θερμό τρόπο σε όλη τη διάρκεια της επίσκεψης και τους ευχαριστούμε πολύ για την φιλοξενία