ΝΤΟΚΥΜΑΝΤΕΡ ΜΑΘΗΤΩΝ (2)

Την προηγούμενη εβδομάδα οι μαθητές /τριες Κοντού Μαρία της Α τάξης,Γιανναράκη Δέσποινα της Β τάξης και Ποταμίτης Γιώργος της Γ τάξης με την πολύτιμη βοήθεια της σκηνοθέτιδος Ευαγγελάκου Κατερίνας στο πλαίσιο ντοκυμαντέρ που δημιουργούν για την τοπική ιστορία της πόλης πήραν εικόνες από τον Ναό της Αγίας Βαρβάρας,και συγκεκριμένα τις αγιογραφίες του Φώτη Κόντογλου που κοσμούν τον Ναό καθώς και την θαυματουργή εικόνα της Αγίας.

Την ξενάγηση στον Ναό ανέλαβε με προθυμία ο εφημέριος π. Γκάτσεβιτς Νικόλαος,τον οποίο ευχαριστούμε πολύ.Στη συνέχεια ο π. Δοσίθεος μας ξενάγησε στους χώρους του Θεολογικού Οικοτροφείου παρέχοντάς μας πλήθος πολύτιμων πληροφοριών για την ιστορία του κτιρίου.Θέλουμε να τον ευχαριστήσουμε θερμά για τον χρόνο και τον πλούτο των πληροφοριών που μας πρόσφερε.

Επίσης,ευχαριστούμε πολύ τον Γενικό Δ/ντή της Αποστολικής Διακονίας,τον Θεοφιλέστατο επίσκοπο Φαναρίου κ.Αγαθάγγελο για την άδεια που με χαρά και προθυμία μας παρείχε για τα γυρίσματα και τις συνεντεύξεις.

Στη συνέχεια φιλοξενήσαμε τον επί σειρά ετών νοσηλευτή του Νοσοκομείου Λοιμωδών Νόσων κο Παπακωνσταντόπουλο Νίκο,ο οποίος μας αφηγήθηκε συγκλονιστικές ιστορίες από την ενασχόλησή του με την φροντίδα των χανσενικών και μας παρείχε πολύτιμες πληροφορίες.Τον ευχαριστούμε θερμά για την πρόθυμη ανταπόκρισή του αλλά και την δωρεά των λογοτεχνικών του βιβλίων για τη βιβλιοθήκη του σχολείου.

Έπεται συνέχεια...

Ο Δ/ντής