ΕΠΙΜΟΡΦΩΤΙΚΗ ΗΜΕΡΙΔΑ

ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΠΑΙΔΕΙΑΣ & ΘΡΗΣΚΕΥΜΑΤΩΝ

ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΗ Δ/ΝΣΗ Π/ΘΜΙΑΣ & Δ/ΘΜΙΑΣ ΕΚΠ/ΣΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ Δ/ΝΣΗ Δ/ΘΜΙΑΣ ΕΚΠ/ΣΗΣ Γ’ ΑΘΗΝΑΣ

2ο Γενικό Λύκειο Αγ. Βαρβάρας

Ταχ. Δ/νση : Ελ. Βενιζέλου & 28ης Οκτωβρίου 11A, 12351 – Αγία Βαρβάρα

Τηλ./Fax: 210-5619594

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ

Το 2 ο Γενικό Λύκειο Αγίας Βαρβάρας διοργανώνει την Τετάρτη 16 Mαρτίου 2022ενημερωτική δράση για τους εκπαιδευτικούς αναφορικά με καινοτόμες δράσεις για την πολύπλευρη ανάπτυξη του μαθητή.

Η δράση αυτή επιδιώκει να αναδείξει στοιχεία, διαδικασίες και προσεγγίσεις που υποστηρίζουν ότι παρά την αντιμετώπιση ορισμένων δυσκολιών όλοι οι μαθητές μπορούν να βιώσουν το φαινόμενο της μάθησης και να κατακτήσουν έννοιες όλων των σχολικών μαθημάτων. Για την επίτευξη του σκοπού αυτού οι εισηγητές θα παρουσιάσουν καινοτόμες θεωρητικές και πρακτικές διαδικασίες, όπως η θεωρία της πολλαπλής νοημοσύνης και άλλες εγκεφαλικές λειτουργίες που υποστηρίζουν ότι η μάθηση είναι μια φυσική διαδικασία, που κατέχουν τα παιδιά από τη βρεφική ηλικία, την οποία οφείλουν να αξιοποιήσουν οι εκπαιδευτικοί.

Τίτλος της Δράσης: «ΟΛΟΙ ΟΙ ΜΑΘΗΤΕΣ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΜΑΘΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΑΠΟΚΤΗΣΟΥΝ ΔΕΞΙΟΤΗΤΕΣ»

Πρόγραμμα:

11:00-11:10: Χαιρετισμός από τον Διευθυντή του 2ου ΓΕΛ Αγίας Βαρβάρας: Βυθούλκα, Δ.

11:15-12:30: Φλουρής, Γ., Ομ. Καθηγητής του Πανεπιστημίου Αθηνών «Όλοι οι μαθητές μπορούν να μάθουν, να γίνουν ‘έξυπνοι’ και να αναπτυχθούν πολύπλευρα».

12.30-13.30: Τσιναρέλης, Γ., Visiting Professor «Η λειτουργία του ανθρώπινου εγκεφάλου»13:30-14:00: Συζήτηση

Η εκδήλωση θα πραγματοποιηθεί εξ αποστάσεως με αξιοποίηση της πλατφόρμας webex.

Η συμμετοχή σας στη δράση του σχολείου μας θα είναι ιδιαίτερα τιμητική. Η ανταλλαγή απόψεων και καλών πρακτικών θα βοηθήσει στη διάχυσή τους και στην αποτελεσματικότητα των σχολικών μας μονάδων.

Ο Διευθυντής του 2ου ΓΕΛ Αγίας Βαρβάρας

Διονύσιος Βυθούλκας