ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΙΑΣ ΚΑΙ ΚΟΙΝΩΝΙΟΛΟΓΙΑΣ ΑΠΟ ΜΑΘΗΤΡΙΕΣ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΜΑΣ

Ανταποκρινόμενες σε μια πρό(σ)κληση από το συνδρομητικό /δημοσιογραφικό κανάλι inside story 4 μαθήτριες της Γ τάξης του σχολείου μας (Καραφυλλάκη Μαρία,Δημητρακοπούλου Αγγελική,Βαμιεδάκη Κων/να,Θεοδωράκη Δέσποινα)αποφάσισαν να παρουσιάσουν σε μια πρωτότυπη διαγωνιστική διαδικασία βιωματικού εργαστηρίου που οργάνωσε το κανάλι την Τρίτη 13/3/2018 στη γκαλερί Ζουμπουλάκη το δύσκολο και ευαίσθητο θέμα της (αν)ισότητας των ευκαιριών στην εκπαίδευση και του κοινωνικού ρατσισμού τον οποίο υφίστανται τα παιδιά της Δυτικής Αθήνας,και δη της Αγίας Βαρβάρας.

Από το σύνολο των συμμετεχόντων θα προκρίνονταν οι 6 πιο πρωτότυπες ιδέες με την εποπτεία επαγγελματιών δημοσιογράφων και της καθηγήτριας του Παντείου στο Τμήμα Μέσων,Επικοινωνίας και Πολιτισμού κας Τσακαρέστου Μπέττυς.

Οι μαθήτριες του σχολείου μας με την ωριμότητα και την υπευθυνότητα που προσέγγισαν το θέμα τους,την κριτική τους σκέψη,την ευφράδεια και την αμεσότητά τους κέρδισαν όχι μόνο τις εντυπώσεις όλων των παρισταμένων και τα αυθόρμητα συγχαρητήριά τους αλλά και μια θέση στην τελική 6άδα .

Έτσι την Πέμπτη 29/3/2018 και ώρα 6μ.μ. στο καφέ του βιβλιοπωλείου ΙΑΝΟΣ θα παρουσιάσουν εξελιγμένη σύμφωνα με τις οδηγίες των δημοσιογράφων την ιδέα τους και θα επιδιώξουν να συγκαταλέγεται στις 3 ιδέες που το κανάλι θα δημοσιεύσει.

Ανεξαρτήτως αποτελέσματος οι μαθήτριές μας αξίζουν θερμά συγχαρητήρια για την όλη προσπάθειά τους και βέβαια όσοι /ες εκπαιδευτικοί συνέβαλαν στην μαθητική τους διαδρομή μέχρι σήμερα.Οι γονείς τους δικαιούνται να καμαρώνουν.

Ως Δ/ντής του σχολείου  και κυρίως ως εκπαιδευτικός τις ευχαριστώ θερμά για την μοναδική εμπειρία που απόλαυσα παρακολουθώντας τις και τους εύχομαι κάθε επιτυχία στη μετέπειτα ζωή τους με πρώτο σταθμό τις επερχόμενες εξετάσεις για τα Ανώτατα Εκπαιδευτικά Ιδρύματα.