ΕΓΓΡΑΦΕΣ - ΦΟΙΤΗΣΗ (Υ.Α. 10645/ΓΔ4 ΦΕΚ120/23-1-2018)

ΕΓΓΡΑΦΕΣ

Από το σχολικό έτος 2018-2019 οι εγγραφές στην Α?  τάξη του Λυκείου, καθώς και οι ανανεώσεις εγγραφών στις Β?  και Γ? τάξεις, θα γίνονται πλέον με την υποβολή Ηλεκτρονικής-Αίτησης εγγραφής-Δήλωσης προτίμησης, μέσω της ηλεκτρονικής εφαρμογής του Υπουργείου Παιδείας σε  ημερομηνίες που θα ανακοινωθούν     (Μάιος για τις νέες εγγραφές ?Ιούνιος για τις ανανεώσεις εγγραφών).Μετά τη λήξη της προθεσμίας οι ενδιαφερόμενοι πρέπει οπωσδήποτε να προσέλθουν στο σχολείο για να πραγματοποιήσουν την εγγραφή του/της  μαθητή/τριας , καταθέτοντας τα απαραίτητα δικαιολογητικά) Έντυπο της Αίτησης Εγγραφής.  Β) Εκτύπωση της Ηλεκτρονικής Δήλωσης. Γ) Υπεύθυνη Δήλωση του ν. 1599/1986(Α? 75) του κηδεμόνα όπου θα δηλώνονται η νομιμότητα της κηδεμονίας και η αποδοχή της Ηλεκτρονικής ενημέρωσης για ζητήματα που αφορούν τη φοίτηση του /της μαθητή /τριας.

ΦΟΙΤΗΣΗ  ( Από φέτος σχ,έτος 2017-2018)

Οι απουσίες  δεν  διακρίνονται  πλέον σε  δικαιολογημένες και αδικαιολόγητες .Επαρκής χαρακτηρίζεται η φοίτηση όταν οι απουσίες δεν ξεπεράσουν το όριο των (114 ) Εάν  οι απουσίες είναι περισσότερες,  η φοίτηση χαρακτηρίζεται  Ανεπαρκής .Μόνο για το σχ.έτος 2017-2018 επαρκής μπορεί να χαρακτηρισθεί η φοίτηση μαθητή/τριας που πραγματοποίησε έως (164 ) απουσίες αλλά οι πάνω από τις (114) οφείλονται σε ασθένεια και έχουν προσκομισθεί  δικαιολογητικά από γιατρό που βεβαιώνουν την ασθένεια  αυτή και ο Γενικός Μέσος Όρος της προφορικής βαθμολογίας που προκύπτει  από το άθροισμα των μέσων όρων των δύο  τετραμηνιαίων βαθμών   να είναι πλήρες δεκαπέντε(15) και να μην έχει γίνει χρήση του άρθρου 24 παρ. 2 κα 3 της μη προσμέτρησης απουσιών .

Για έκτακτα και επείγοντα περιστατικά που απαιτούν  χειρουργική επέμβαση ή νοσηλεία σε Νοσοκομείο ή παθήσεις που απαιτούν επαναλαμβανόμενες επισκέ-ψεις σε νοσοκομείο, καθώς και για απουσίες που οφείλονται σε αθλητικές υποχρεώσεις με εθνικές ομάδες ή συμμετοχή σε πανελλήνιους αθλητικούς αγώνες, καθώς και απουσίες που έγιναν για την προσέλευση σε συμβούλια επιλογής οπλιτών, ή αιμοδοσίας, ή συμμετοχή σε δραστηριότητες στο εξωτερικό εγκεκριμένες από το Υπουργείο Παιδείας κ.λ.π. ενημερώνεται άμεσα η Διεύθυνση του σχολείου για την ιδιάζουσα περίπτωση και προσκομίζονται τα απαραίτητα δικαιολογητικά (Βεβαιώσεις από το νοσοκομείο υπογεγραμμένες από τον Διευθυντή του νοσοκομείου, ή βεβαιώσεις συμμετοχής από την Γενική Γραμματεία Αθλητισμού κ.λ.π.) για να μην  προσμετρηθούν οι ανάλογες απουσίες.   Για κάθε  παραπάνω Απουσία ο κηδεμόνας οφείλει να  ενημερώνει άμεσα το σχολείο και να   προσκομίζει  τα  ανάλογα  δικαιολογητικά.