ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΙΑΣ

Την Πέμπτη 29/3/2018 στις 6μ.μ. στο χώρο εκδηλώσεων του βιβλιοπωλείου ΙΑΝΟΣοι μαθήτριες της Γ τάξης Δημητρακοπούλου Αγγελική,Καραφυλλάκη Μαρία,Βαμιεδάκη Κων/να και Θεοδωράκη Δέσποινα παρουσίασαν με δημοσιογραφικό τρόπο την άποψή τους για τον Κοινωνικό Ρατσισμό που υφίστανται τα παιδιά της Δυτικής Αθήνας και δη της Αγίας Βαρβάρας.Η παρουσίαση έγινε στο πλαίσιο του βιωματικού εργαστηρίου συμμετοχικής δημοσιογραφίας που οργάνωσε το συνδρομητικό/ειδησεογραφικό κανάλι INSIDE STORY.Σε προηγούμενη φάση του εργαστηρίου που είχε πραγματοποιηθεί στη γκαλερί Ζουμπουλάκη η ιδέα των μαθητριών ξεχώρισε από πλήθος πολλών ιδεών που κατατέθηκαν και προκρίθηκε στην τελική εξάδα.

Οι μαθήτριες του σχολείου μας με ευφράδεια λόγου,στέρεη επιχειρηματολογία και ωριμότητα σκέψης ανέδειξαν ένα δύσκολο και '' λεπτό " ζήτημα με μοναδικό τρόπο αποσπώντας τα πιο κολακευτικά σχόλια από την παρουσιάστρια της εκδήλωσης ,την έγκριτη δημοσιογράφο κα Πουρνάρα Μαργαρίτα,την επίσης δημοσιογράφο και εκ των βασικών συντελεστών του INSIDE STORY,κα Καραπαναγιώτη Τατιάνα αλλά και από το σύνολο των παρισταμένων κάτι που φάνηκε και έμπρακτα με το αποτέλεσμα μιας άτυπης ψηφοφορίας που πραγματοποιήθηκε στο τέλος της εκδήλωσης και στην οποία οι μαθήτριές μας πήραν την πρώτη θέση με συντριπτική διαφορά.

Η ιδέα τους θα εξελιχθεί περαιτέρω με την συνδρομή δημοσιογράφου του καναλιού ώστε να παρουσιασθεί ολοκληρωμένα και πιο εμπλουτισμένη σε σύντομο χρονικό διάστημα από το κανάλι.

Στην εκδήλωση παραβρέθηκαν μεταξύ άλλων η τ.υπουργος Παιδείας,κα Διαμαντοπούλου Άννα,ο τ.υπουργός Πολιτισμού κος Γερουλάνος Παύλος,η κα Ζουμπουλάκη Πέγκυ εκ των ιδρυτών της περίφημης γκαλερί,η κόρη της Δάφνη που διευθύνει τώρα την γκαλερί και οι οποίες εξέφρασαν την επιθυμία τους να δωρίσουν αφίσες από έργα σημαντικών καλλιτεχνών στο σχολείο μας κ.α.

Θερμά συγχαρητήρια στις μαθήτριές μας για την διάκρισή τους που αντανακλά και στο σχολείο και στην πόλη μας.