Οι μαθητές του 2ου Λυκείου "Νοιάζονται και Δρουν"

Την Πέμπτη 29/3/2018 στις 10π.μ. ομάδα 30 μαθητών επισκέφθηκε το Κέντρο Φιλίας και Αλληλεγγύης(ΚΕΦΑ) του Δήμου μας στο πλαίσιο του προγράμματος "Νοιάζομαι και Δρω" στο οποίο συμμετέχει το σχολείο μας και που σκοπό έχει την προώθηση του Εθελοντισμού,της Αλληλεγγύης και της Ενεργού Πολιτειότητας.

Οι μαθητές πρόσφεραν μπουφάν, μετά από παράκληση της υπεύθυνης του ΚΕΦΑ κας Κοφινά Σταυρούλας,άλλα ρούχα,σχολικά είδη και τρόφιμα μακράς διάρκειας.

Επίσης πρόσφεραν έργα ζωγραφικής με θέμα την κοινωνική αλληλεγγύη για να κοσμήσουν τους χώρους του ΚΕΦΑ.

Τα παιδιά της χορωδίας τραγούδησαν για τα μέλη του ΚΕΦΑ.

Τέλος,βοήθησαν στην προετοιμασία και διανομή του συσσιτίου για τις άπορες οικογένειες που καθημερινά σιτίζονται από το ΚΕΦΑ.Τους μαθητές και τους συνοδούς καθηγητές κκ Προδρόμου Ειρήνη,Φιοράκη Σταύρο και Βυθούλκα Διονύσιο,Δ/ντή του σχολείου,υποδέχθηκαν ο Δήμαρχος κος Καπλάνης Γιώργος και ο Αντιδήμαρχος κος Λεωτσάκος Ανδρέας,οι οποίοι αναφέρθηκαν στην σημασία τέτοιων πρωτοβουλιών προσφοράς και αλληλεγγύης από τους μαθητές προς τα μέλη της τοπικής κοινωνίας.

Από όλους υπήρξε μεγάλο ενδιαφέρον για την συνέχιση και τη διεύρυνση τέτοιων δράσεων ενώ οι μαθητές πρότειναν πολύ ενδιαφέρουσες ιδέες στην κατεύθυνση αυτή,όπως συνεργασία όλων των σχολείων,επαφή με άλλες κοινωνικές δομές κ.α.

Η όλη εκδήλωση ολοκληρώθηκε με την ανταλλαγή ευχών ενόψει Πάσχα.