ΕΝΑΡΞΗ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΩΝ ΕΓΓΡΑΦΩΝ

Αγαπητοί γονείς/κηδεμόνες,σας ενημερώνουμε ότι από αύριο Τετάρτη 28/6 και ώρα 07.00 έως και την Παρασκευή 7/7/23 στις 23.59 θα είναι διαθέσιμη η ηλεκτρονική πλατφόρμα e-eggrafes προκειμένου να προχωρήσετε στην ανανέωση της εγγραφής των παιδιών σας για την επόμενη σχολική χρονιά.

Βασική προϋπόθεση να έχετε κωδικούς taxis net και να έχετε τακτοποιήσει την αποστολή των εγγράφων κηδεμονίας που σας ζητήθηκαν  από το σχολείο το προηγούμενο διάστημα ( για τον πρώτο κηδεμόνα που είναι δηλωμένος στο πληροφοριακό σύστημα my school  αλλά και για τον έτερο κηδεμόνα, οι σχετικές υπεύθυνες δηλώσεις των οποίων είναι αναρτημένες στην ιστοσελίδα μας) και να γνωρίζετε τον Αριθμό Μητρώου Μαθητή που μπορείτε να βρείτε στους ελέγχους προόδου που σας στάλθηκαν πρόσφατα. Έχετε τη δυνατότητα να επιλέξετε τον τύπο σχολείου (ΓΕΛ, ΕΠΑΛ, ΠΕΠΑΛ) στο οποίο επιθυμείτε να συνεχίσει τη φοίτησή του το παιδί σας. αλλά όχι συγκεκριμένο σχολείο. Αν όμως επιλέξετε ΕΠΑΛ για συνέχιση φοίτησης μπορείτε να δηλώσετε 3 ΕΠΑΛ με σειρά προτίμησης. ενώ για το ΠΕΠΑΛ η επιλογή είναι μία. Ενημερωτικά το ΠΕΠΑΛ (Πρότυπο ΕΠΑΛ) της περιοχής είναι αυτό του Χαϊδαρίου Επίσης, να δηλώσετε προσεκτικά την Ομάδα Προσανατολισμού ( α. Θετικών Σπουδών και β. Ανθρωπιστικών Σπουδών για τη Β τάξη και α. Ανθρωπιστικών Σπουδών, β. Θετικών Σπουδών και γ. Οικονομίας-Πληροφορικής για τη Γ τάξη)

Σε περίπτωση διευθέτησης εκκρεμοτήτων ή αντιμετώπισης δυσκολίας ή άλλου προβλήματος μπορείτε να επικοινωνείτε με το σχολείο τηλεφωνικά, ηλεκτρονικά ή δια ζώσης ως και την Παρασκευή 30/6  στις 2μ.μ οπότε και τα σχολεία κλείνουν για τις θερινές διακοπές. Το σχολείο θα είναι ανοικτό κάθε Παρασκευή από τις 08.30π.μ ως τις 13,30 μμ αρχίζοντας από την Παρασκευή 7/7. Στο ενδιάμεσο διάστημα μπορείτε να στέλνετε ηλεκτρονικά μηνύματα τα οποία θα απαντάμε γρήγορα για την όποια ενημέρωσή σας.

Τέλος, θυμίζουμε ότι η ηλεκτρονική εγγραφή πρέπει να γίνει για όλους τους μαθητές ανεξάρτητα από το αν προήχθησαν στην επόμενη τάξη ή αν παραπέμφθηκαν ή αν θα επαναλάβουν την τάξη και πρέπει να ολοκληρωθεί αυστηρά στο χρονικό διάστημα που αναφέρθηκε στην αρχή του μηνύματος.

Ο Δ/ντής