Προηγούμενη βδομάδα 1980

ΚΑΤΑΛΗΨΗ

Αγαπητοί γονείς/κηδεμόνες,
σήμερα το πρωί ομάδα μαθητών προχώρησε σε κατάληψη του σχολείου χωρίς να έχει προηγουμένως ενημερώσει για τα προβαλλόμενα αιτήματα ούτε το 15μελές ούτε τη Δ/νση του σχολείου που έχει την αρμοδιότητα για την επίλυσή τους.
Αφού προσήλθε η συντριπτική πλειοψηφία των μαθητών έγινε ψηφοφορία το αποτέλεσμα της οποίας ήταν υπέρ της κατάληψης. Τους τόνισα τις συνέπειες που συνεπάγεται η συγκεκριμένη ενέργεια ( περικοπή περιπάτων, εκδρομών, αναπλήρωση χαμένων ωρών την περίοδο της Μ. Εβδομάδας, ποινικές ευθύνες σε περίπτωση φθοράς του κτηρίου ),ωστόσο δεν υπήρξε κάποια θετική ανταπόκριση.
Μετά από αυτό οι καθηγητές αποχωρήσαμε για να γίνει μάθημα εξ αποστάσεως (webex ), σύμφωνα με όσα προβλέπει η σχετική νομοθεσία. Συνεπώς, οι μαθητές πρέπει να συνδεθούν με τους συνδέσμους των καθηγητών που είναι αναρτημένοι στην ιστοσελίδα του σχολείου, αλλιώς θα καταχωριστούν απουσίες.
Έχει επίσης αναρτηθεί πρόγραμμα τηλεκπαίδευσης το οποίο ακολουθεί το ισχύον πρόγραμμα.
Πάντως αύριο το πρωί οι μαθητές θα προσέλθουν κανονικά στο σχολείο , θα διεξαχθεί νέα ψηφοφορία και ανάλογα με τις εξελίξεις θα δοθούν οδηγίες.