Πρόγραμμα Οδικής Ασφάλειας

Την Τετάρτη 9/11 το σχολείο μας φιλοξένησε το Πρόγραμμα Οδικής Ασφάλειας "Καν΄το σωστά" που υλοποιεί το Ινστιτούτο Οδικής Ασφάλειας (Ι.Ο.ΑΣ) "Πάνος Μυλωνάς" σε συνεργασία και με την υποστήριξη της Περιφέρειας Αττικής σε 25 σχολεία Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης στην Αττική. Το πρόγραμμα έχει την έγκριση του Ινστιτούτου Εκπαιδευτικής Πολιτικής (Ι.Ε.Π.) και του Υπουργείου Παιδείας και απευθύνεται κατά προτεραιότητα σε μαθητές Λυκείου και Γ Γυμνασίου.

Το πρόγραμμα περιλάμβανε  θεωρητική ενότητα με παρουσίαση και προβολή video στο αμφιθέατρο και με ζωντανή συζήτηση του εισηγητή με τους μαθητές για ζητήματα που αφορούν την οδική ασφάλεια και στη συνέχεια πρακτική ενότητα με χρήση προσομοιωτών στην αυλή του σχολείου. Διήρκεσε από τις 09.00 ως τις 13.30 και το παρακολούθησε το σύνολο των μαθητών χωρισμένοι σε 2 ομάδες αποκομίζοντας σημαντικά οφέλη και γνώσεις

Την εκδήλωση τίμησαν με την παρουσία τους ο Δήμαρχος Αγίας Βαρβάρας κ. Λάμπρος Μίχος, ο οποίος αναφέρθηκε στη σπουδαιότητα του προγράμματος για τους μαθητές, ο Αντιπεριφερειάρχης κ.Λεωτσάκος Ανδρέας, ο οποίος αναφέρθηκε στην προσπάθεια της Περιφέρειας να συνδράμει την υλοποίηση τέτοιων εκπαιδευτικών δράσεων. Επίσης, παραβρέθηκαν οι Αντιδήμαρχοι κα Φέγγη Αλεξάνδρα και κ.Πουλάκης Ιωάννης καθώς και ο Περιφερειακός Σύμβουλος κ Χαραλαμπάτος Αλέξανδρος.

Θέλουμε να ευχαριστήσουμε θερμά τους συντελεστές του προγράμματος για την εξαιρετική και ουσιαστική παρουσίαση που κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον όλων των μαθητών ως το τέλος προσφέροντάς τους σημαντική γνώση, θεωρητική και βιωματική, που μπορεί να είναι καθοριστική για τη σωματική τους ακεραιότητα και ασφάλεια και να ευχηθούμε κάθε επιτυχία στο σημαντικό έργο που έχουν αναλάβει.