Ενημερωτικές συναντήσεις γονέων | Ασφάλεια στο διαδίκτυο | European SafeOnline Initiative

Αγαπητές/οι κυρίες/οι,

Με την παρούσα επιστολή θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε για το έργο European SafeOnline Initiative (ESOI) που υλοποιεί το Athens Lifelong Learning Institute και αφορά σε ενημερωτικές συναντήσεις με γονείς σχετικά με τον γραμματισμό στα νέα μέσα και να διερευνήσουμε τη δυνατότητα συνεργασίας σχολείων της αρμοδιότητάς σας στο έργο αυτό.

Το Athens Lifelong Learning Institute (https://athenslifelonglearning.gr/) είναι μια Αστική Μη Κερδοσκοπική Εταιρεία με αντικείμενο την έρευνα και την εκπαίδευση. Κατέχει μεγάλη εμπειρία στον σχεδιασμό και την υλοποίηση εθνικών κι ευρωπαϊκών έργων, με εξειδίκευση στην εκπαίδευση ενηλίκων σχετικά με τον ψηφιακό γραμματισμό και τον γραμματισμό στα μέσα (media literacy).

Το έργο European SafeOnline Initiative (ESOI), το οποίο χρηματοδοτείται από το πρόγραμμα Erasmus+ της Ευρωπαϊκής Επιτροπής, στόχο έχει να βελτιώσει τα επίπεδα γραμματισμού στα νέα μέσα των παιδιών και των νέων μέσω της εκπαίδευσης των γονέων τους. Δίνεται έμφαση στην κατανόηση των κινδύνων που συναντώνται στα ψηφιακά περιβάλλοντα και την καλλιέργεια δεξιοτήτων για την αποφυγή τους, με όραμα ένα ασφαλές διαδίκτυο για όλους. Οι διακεκριμένοι φορείς με τους οποίους συνεργαζόμαστε στο συγκεκριμένο έργο είναι οι εξής: Child Focus (Βέλγιο), Gezinsbond (Βέλγιο), La lingue des familles (Βέλγιο), Univeristy of Sofia (Βουλγαρία), West University of Timisoara (Ρουμανία), European University of Cyprus (Κύπρος) και EAVI (Βέλγιο). Για περισσότερες πληροφορίες επισκεφθείτε την ιστοσελίδα του έργου: https://europeansafeonline.eu/el/.

Στο πλαίσιο του έργου, το Athens Lifelong Learning Institute υλοποιεί δωρεάν ενημερωτικές συναντήσεις διάρκειας δύο (2) ωρών η καθεμία για ομάδες γονέων σχετικά με τον γραμματισμό στα νέα μέσα. Οι γονείς θα έχουν τη δυνατότητα να παρακολουθήσουν όποια/ες από τις παρακάτω ενότητα/ες επιθυμούν:

1. Διαδίκτυο και ιδιωτικότητα (διάρκεια: 2 ώρες)

2. Μέσα κοινωνικής δικτύωσης (διάρκεια: 2 ώρες)

3. Διαδικτυακά παιχνίδια (διάρκεια: 2 ώρες)

4. Διαδικτυακός εκφοβισμός (διάρκεια: 2 ώρες)

5. Διαδικτυακές σχέσεις και σεξουαλικότητα (διάρκεια: 2 ώρες)

Επισημαίνουμε ότι η επιλογή των συγκεκριμένων ενοτήτων έγινε μετά από έρευνα στις συμμετέχουσες χώρες στην οποία συμμετείχαν παιδιά, γονείς κι εκπαιδευτικοί και ότι ήδη έχουν εκπαιδευτεί περισσότεροι από 30.000 γονείς σε όλη την Ευρώπη στη συγκεκριμένη θεματολογία. Τέλος, αξίζει να σημειωθεί ότι το φλαμανδικό πρόγραμμα SafeOnline Initiative, που αποτελεί την αφετηρία του παρόντος έργου, βραβεύτηκε το 2018 ως καλή πρακτική από τα #SaferInternet4EU Awards της Ευρωπαϊκής Επιτροπής.

Ως εκ τούτου, θα σας παρακαλούσαμε να προβείτε σε όλες τις απαραίτητες ενέργειες ώστε να ενημερωθούν τα σχολεία της αρμοδιότητάς σας και με τη σειρά τους να ενημερώσουν τους γονείς των μαθητών και μαθητριών που φοιτούν σε αυτά σχετικά με τη διενέργεια των ενημερωτικών συναντήσεων. Οι συναντήσεις αυτές μπορούν να λάβουν χώρα στις εγκαταστάσεις του κάθε σχολείου οποιαδήποτε ώρα εκτός σχολικού ωραρίου μεταξύ Οκτωβρίου 2022 και Δεκεμβρίου 2022 και δεν περιλαμβάνουν απολύτως κανένα κόστος για το σχολείο και για τους γονείς. Οι συναντήσεις θα μπορούσαν να ενταχθούν στο ετήσιο Σχέδιο Δράσης για τα Εργαστήρια Δεξιοτήτων και συγκεκριμένα στην ενότητα «Ζω καλύτερα - Ευ ζην».

Παραμένουμε στη διάθεσή σας για οποιαδήποτε πληροφορία και διευκρίνιση.

Ευχαριστούμε εκ των προτέρων.

Με εκτίμηση,

Ουρανία Κάππου

signature_662702023

Athens Lifelong Learning Institute

62 Kifisias Avenue, 151 25, Marousi, Greece

Tel. +30 211 0138 400

url. www.athenslifelonglearning.gr

emailΑυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.