ΕΚΔΗΛΩΣΗ ΣΧΟΛΕΙΟΥ

Την Παρασκευή 19/4/2019 στις 10.30 π.μ. στον Ιερό Προσκυνηματικό Ναό της Αγίας Βαρβάρας ομάδα μαθητριών /μαθητών του σχολείου παρουσίασε την εκδήλωση με τίτλο :"Ερχόμενος ο Κύριος :μια συνάντηση της Υμνογραφίας της Μεγάλης Εβδομάδας με την Ελληνική Ποίηση".

Οι μαθητές/τριες παρουσίασαν σημαντικά αποσπάσματα από έργα επιφανών Ελλήνων ποιητών (Διον.Σολωμός, Κωστής Παλαμάς,Νικ.Καρούζος, Κική Δημουλά, Κ.Βάρναλης, Γ.Ρίτσος ,Οδ.Ελύτης κα) που αντλούν την έμπνευσή τους από την Αγία και Μεγάλη Εβδομάδα και το Θείο Δράμα. Η επιλογή των κειμένων έγινε από την φιλόλογο κα Βαρίνου Κατερίνα και τον θεολόγο κο Μπακοδήμο Νικόλαο.

Επίσης ομάδα μαθητών και η εκπαιδευτικός κα Ρούση Γεωργία με την καθοδήγηση του ψάλτη του ναού κου Γουρλά Νικόλαου απέδωσαν σε βυζαντινό μέλος επιλεγμένους ύμνους της Μεγάλης Εβδομάδας.Η επιλογή των ύμνων έγινε από τον θεολόγο κο Μπακοδήμο Νικ. και τον ψάλτη του ναού κο Γουρλά Νικ.

Οι μαθητές μας ανταποκρινόμενοι στο ύψος των περιστάσεων παρουσίασαν με μεγάλη επιτυχία τους ύμνους,απάγγειλαν με εξαιρετικό τρόπο τα σημαντικά ποιήματα αποσπώντας τα πιο ευμενή και κολακευτικά σχόλια όλων των παρισταμένων.Ιδιαίτερα ξεχωριστή στιγμή  αποτέλεσε η απόδοση του λαίκού θρηνητικού ύμνου "Σήμερα μαύρος ουρανός..."από τη μαθήτρια Τσουκαλά Μαρία και τον μαθητή Τουβάκη Βασίλη της Α τάξης που συγκίνησε ζωηρά όλους.

Ο ναός ήταν κατάμεστος αφού μας τίμησαν με την παρουσία τους οι μαθητές και οι εκπαιδευτικοί των 2ου και 3ου Γυμνασίου,

Παρόντες ήταν ο  Δήμαρχος κος Καπλάνης Γεώργιος,ο Δημ.Σύμβουλος και υποψήφιος Δήμαρχος κος Γιάγκας Μιχ.,η Δημ.Σύμβουλος και Πρόεδρος του Συλλόγου Ηπειρωτών κα Σιαραμπή Νίκη,ο Δημ.Σύμβουλος και πρόεδρος της Ένωσης Κρητών κος Πρεντάκης Παντελής,ο τ. Δ/ντής του 1ου Λυκείου κος Λεμπέσης Αναστάσιος,μέλη της Ένωσης Γονέων,του Συλλόγου Γονέων του σχολείου.

Ευχαριστούμε θερμά την Αποστολική Διακονία της Ελλάδος και ιδιαίτερα τον Γενικό Δ/ντή τον Θεοφιλέστατο Επίσκοπο Φαναρίου κο Αγαθάγγελο για την πρόθυμη παραχώρηση του Ιερού Προσκυνηματικού Ναού της Αγίας Βαρβάρας ανταποκρινόμενος στο σχετικό αίτημά μας και τον Ιερατικό ΠροΊστάμενο του Ναού Αρχιμανδρίτη  π. Δαμασκηνό για όλες τις διευκολύνσεις που μας παρείχε και φυσικά τον ψάλτη κο Γουρλά Νικόλαο για την καθοριστική βοήθειά του.

Συγχαίρουμε επίσης τους εκπαιδευτικούς μας κα Βαρίνου και κο Μπακοδήμο για την προετοιμασία και την όλη οργάνωση της εκδήλωσης .

Συγχαίρουμε ασφαλώς και κυρίως τους μαθητές/τριες που με πολύ κόπο και προσωπικό χρόνο υλοποίησαν την εξαιρετική αυτή εκδήλωση.

Ο Δ/ντής

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ  ΤΗΣ  ΕΚΔΗΛΩΣΗΣ

Μεγάλη  Δευτέρα

1)Τα  γεγονότα  της  Μ. Εβδομάδας  και οι  Συμβολισμοί τους , από  τον  Θεολόγο κ. Μπακοδήμο  Νικόλαο