ΖΩΓΡΑΦΙΚΗ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΙΑ ΣΤΟ 2ο ΛΥΚΕΙΟ

Την Τρίτη 15/5/2018 στο χώρο του σχολείου μας έλαβε χώρα μια ξεχωριστή και ασυνήθιστη εκδήλωση και για τούτο εξαιρετικά σημαντική.

Δυο σημαντικές κυρίες από το χώρο της τέχνης και της δημοσιογραφίας,η κα Ζουμπουλάκη Πέγκυ εκ των ιδρυτών της πασίγνωστης γκαλερί στο κέντρο της Αθήνας όπου επί δεκαετίες φιλοξενεί έργα ζωγραφικής σπουδαίων Ελλήνων και ξένων δημιουργών και η κα Καραπαναγιώτη Τατιάνα,συνιδρύτρια του συνδρομητικού ενημερωτικού site InsideStory,πρόσφεραν γενναιόδωρα poster από τη Γκαλερί Ζουμπουλάκη και μια ετήσια συνδρομή του Insidestory.gr σε όλους τους μαθητές/τριές μας.

Η γνωριμία μας ξεκίνησε χάρη στη συμμετοχή των μαθητριών της Γ τάξης Δημητρακοπούλου Αγγελικής,Καραφυλλάκη Μαρίας,Θεοδωράκη Δέσποινας και Βαμιεδάκη Κων/νας στο βιωματικό εργαστήριο συμμετοχικής δημοσιογραφίας #yourstory2 στο οποίο διακρίθηκαν παρουσιάζοντας την πρότασή τους με θέμα τον κοινωνικό ρατσισμό στη Δυτική Αθήνα και ειδικά στα παιδιά της Αγίας Βαρβάρας.

Από την προηγούμενη μέρα η κα Ζουμπουλάκη και οι συνεργάτες της διακόσμησαν το αμφιθέατρο του σχολείου με poster από έργα σπουδαίων ζωγράφων (Μόραλης,Φασιανός,Ψυχοπαίδης,Picasso κα) και την επόμενη οι μαθήτριες/ές μας διάβηκαν τα μονοπάτια με τα έργα ζωγραφικής,τα παρατήρησαν και όταν δόθηκε το σύνθημα διάλεξαν το poster της αρεσκείας τους.

Κατόπιν ενημερώθηκαν για τον σκοπό και τον τρόπο λειτουργίας του ειδησεογραφικού site Insidestory από την κα Καραπαναγιώτη και τους συνεργάτες της και πήραν δώρο μια ετήσια συνδρομή με απώτερο στόχο μέσα από τη διαδικασία της ανάγνωσης την κατάκτηση της ευρείας γνώσης και την καλλιέργεια της κριτικής σκέψης,εφόδια απαραίτητα για τον πολίτη του μέλλοντος.

Η εκδήλωση κύλισε μέσα σε πολύ ευχάριστο κλίμα και αρκετοί μαθητές εκδήλωσαν γνήσιο ενδιαφέρον είτε για τη ζωγραφική είτε για τη δημοσιογραφία απευθύνοντας ερωτήσεις προς τις παρευρισκόμενες κυρίες.

Αποδείχθηκε περίτρανα και πάλι ότι ο ρόλος του εκπαιδευτικού και του σχολείου  σήμερα είναι αυτός του διευκολυντή που παρέχει ποικίλα ερεθίσματα στα παιδιά με τρόπο αβίαστο και έτσι αυτά ξεδιπλώνουν ταλέντα,κλίσεις και δεξιότητες που πιθανόν δεν γνώριζαν ότι διαθέτουν.

Ευχαριστούμε θερμά για την την παρουσία της την υπεύθυνη Πολιτιστικών Γ Αθήνας ,κα Δεκατρή Ιωάννα και για την στήριξή τους και συνεργασία τους την Πρόεδρο του Συλλόγου Γονέων κα Μαλέα Μαρία και την πρόεδρο της Ένωσης Γονέων κα Καπελέρη Μαίρη.

Ο Δ/ντής